Kiralama Şartları  

EHLİYET VE YAŞ SINIRI

Araç kiralama için kiracının, Ekonomik ve Orta Sınıf araçlar için 25 yaş ve en az 3 yıl,

Lüks Araçlar için en az 30 yaş ve 5 yıllık yerli veya geçerli uluslararası ehliyete sahip olması gerekmektedir.

KİRALAMA SÜRESİ

Kısa Süreli kiralamalarda Minimum 2 Günlük kiralama yapılımaktadır.

Günlük kilometre sınırı 170 km'dir. Aşımı durumunda segment bazında ücretlendirme yapılmaktadır.

Uzun dönem kiralamalarda 1 yıldan 3 Yıla kadar Filo / Uzun dönem kiralama yapılabilir.

GEREKLİ OLAN EVRAKLAR

Şahıslar için; Ehliyet, Nüfus Cüzdan fotokopisi ve kiralayana ait sabit bir fatura (Elektrik, Su,

Doğalgaz veya Sabit Telefon Faturası) gerekmektedir.

Şirketler için; İmza Sirküsü, Vergi Levhası ve kullanıcının ehliyeti gerekmektedir.


RENT A CAR KASKOSU NEDİR?
Rent a car kaskosu, araç kiralama firmalarının yaptırmaları mecburi olduğu kasko türüdür.

Hangi Araçlarda Rent A Car Kaskosu olmalıdır?
Araç kiralama işlemi ticari bir işlem olduğundan, kiraya verilen tüm araçlarda olması gerekmektedir.

Kiralama firmaları neden Rent A Car Kaskosu yaptırmıyor?
Kiralanan araçtaki sürücünün sürekli değişmesi sebebiyle kaza ve hırsızlık riskinin fazla olması neticesinde normal kaskolara göre maliyeti çok daha fazla olması (Normal kaskoya göre en az 3-4 katı daha pahalı) sebebiyle birçok kiralama firması tarafından yaptırılmaz.

Rent A Car kaskosu olmayan kiralık araç ile yapılacak kaza sonucu yaşanabilecekler.
Rent A Car kaskosu olmayan kiralık araçla meydana gelecek kazada sigorta firması aracın kiralık oto olduğunu tespit etmesiyle, oluşan hasarı ödeme yükümlülüğü ortadan kalkar. Bunun nedeni ise ticari amaçlı kullanılan bir araca hususi kasko yapılmasıdır. Rent A Car kaskosuz araçların uğrayacağı hasarlarda aracın ruhsat sahibi Gerçek kişi ise kişinin kendisi veya birinci derece akrabaları, ruhsat sahibi şirket ise Şirket Sahibi ve SSK’lı resmi çalışanları kazaya karışan aracın sürücüsü değil ise hasar dosyası incelemeye girmektedir. İnceleme sonucu aracın %100 kiralık araç olarak kullanıldığı tespit edilir ve sigorta firmasının hasarı ödeme yükümlülüğü ortadan kalkar ve aracı kiralayan firma Araç kira sözleşmesi ile bu hasar bedelinin tamamını kiralayan kişiden talep etme hakkı doğar. Kiralamış olduğunuz araçta Rent A Car Kaskolu varsa böyle bir durumla karşılaşmazsınız. Özetle Rent A Car Kaskolu araçlar, kiralayanların daha sonra nedensiz yere problem yaşamalarını önler.

Unutmayalım ki, bir bedel ödeyerek yapmış olduğunuz kiralamalarda gereksiz problem yaşamamak için, mutlaka kurumsal firmalardan ve Kasko poliçesi Rent A Car sigortalı olan firmaları tercih etmeniz sizin menfaatinize olacaktır.
Bir aracın Rent A Car kaskolu olup olmadığını plakasını sigorta şirketine sorarak veya aracın sigorta poliçesine bakarak öğrenebilirsiniz. 


SİGORTA

Tek Rentacar kiraya vereceği araçları Karayolları Trafik Kanunu uyarınca Mecburi Mali Mesuliyet Sigortası ile sigortalatmıştır. Araçlarımız Rent A Car Kaskoludur. Sigortalarımızda araç değerinin %2'si oranında muafiyet bulunmaktadır. Herhangi bir kaza durumunda muafiyet oranı müşterinin sorumluluğundadır. Kiralanan araca ve/veya üçüncü şahıslarda meydana gelen hasar ve zararların karşılığı olarak ödenmesi gereken bedel ve tazminatların sigorta poliçe limitlerini aşması halinde veya sigorta kapsamı dışında kalması durumunda doğacak farkı, kiracı ödemeyi peşinen kabul ve taahhüt eder. Bu husus mahkeme kararı ile hüküm altına alındığı takdirde yine kiracı limiti aşan kısımları ilamdaki faiz uygulaması ile birlikte kiralayana ödemeyi kabul ve taahhüt eder.

Sigorta Kapsamı Dışında Olan Haller:

1-) Aşağıda açıklanan haller sigorta teminatı dışında olup, bu tür durumlarda olabilecek maddi ve manevi zarar ve ziyanı kiracı, kiralayana ödemeyi beyan ve taahhüt eder.

a-) Taşıtı kullanan kişinin ehliyetsiz olması halinde,

b-) Taşıtı kullanan ehliyet sahibi kişinin alkollü olması, uyuşturucu veya benzeri maddeleri kullanması halinde,

c-) Kullanıcı dikkatsizliğinden ve kötü kullanımından dolayı kiralanan taşıtın motorun yanması halinde,

d-) Kaza raporu alınmamış ve periyodik bakımlarda ortaya tüm alt vuruklardan meydana gelen egsozst, katalizör, kartel patlaması vs. durumunda,

e-) Döşeme ve diğer aksamlara zarar verilmesi, teslim edilen radyo - teyp, stepne, avadanlık vb. gibi aksesuarların (cam, far,jant kapağı vb) kaybı çalınması ve kullanılmayacak duruma gelmesi hallerinde.

2-) Kiralanan aracın Pert Total Hale gelmesi durumunda sigortanın belirlediği araç değerinden sigortanın ödeyeceği pert total bedeli düşüldükten sonra kalan kısmı Kiracı Kiralayana ödemeyi kabul ve taahhüt eder.

3-) Kiracı, herhangi bir şekilde meydana gelen kaza, çalınma ve gasp gibi durumlarda en kısa zamanda konu hakkında kiralayana bilgi verecek ve aşağıda belirtilen önlem ve işlemleri yerine getirecektir.

4-) Kaza, çalıntı veya gasp evraklarının temin ve teslim edilememesinden ötürü doğacak maddi ve manevi sorumluluklar ile her türlü zarar ve ziyanı karşılamayı kiracı kabul ve taahhüt eder.

a-) Kiracı her ne şekilde olursa olsun hasarlı araca müdahele etmeyecek,

b-) Taşıt yerinden oynatılmadan en yakın Polis ve Jandarma merkezine başvurularak, kaza tespit tutanağı ile birlikte kaza ve alkol raporlarını almak.

c-) Taşıt ve/veya kazaya karışan fotoğraflarını çektirmek,

d-) Olaya karışan diğer taşıtların sürücülerinin adları, adresleri, sürücü belgesi,Ruhsat fotokopisi, İhtiyari Trafik ve Kasko sigortalarını sağlayan şirketin adı ve poliçe numaralarını temin etmek,

e-) Yukarıda belirtilen kaza ile ilgili evrakı olayın meydana geldiği tarihten itibaren en geç 1 (bir) gün içerisinde Kiralayana teslim etmek,

f-) Çalınma veya gasp halinde, durumu tevsik eden zabıt, bildirim ve sair evrakı ve Kiralayan tarafından talep edilen diğer evrakı olayın meydana geldiği tarihten itibaren Kiralayana en geç 1 gün içinde teslim etmek zorundadır.

TESLİMAT:

Araç, Rezervasyon sırasında tarafımıza tebliğ ettiğiniiz resmi fatura adresi veya vergi levlasındaki adrese ücretsiz teslim edilir.

GERİ BIRAKMA:

Kiralamış olduğunuz aracı, yurt dışı müşterilerimiz İstanbul Atatürk Havalimanı veya Sabiha Gökçen Havalimanı na diğer müşterilerimiz şubelerimize teslim edebilir.